Obor taneční

Taneční oddělení je vedeno v plném rozsahu od roku 2008 Bc. Táňou Karešovou dipl.um.Ve školním roce 2018/2019 přibyla nová paní učitelka Lilija Doubková. V nynější době navštěvuje taneční obor kolem 160 žáků. Snažíme se věnovat široké škále tanečního umění a to především klasickému tanci, contemporary dance (využívané techniky: M. Graham, J. Limon a L. Hortona), v nižších ročnících se děti věnují pohybovému rozvoji, průpravě, improvizaci. Již několik let také působíme na poli disco dance, ten máme jako doplněk pro stávající předměty. Taneční obor se vyučuje na všech odloučených pracovištích naši školy.

Od školního roku 2004/2015 se pravidelně účastníme soutěží a přehlídek tanečního umění v Ústeckém, ale i Libereckém kraji a v Praze. Pravidelně přivážíme medaile a ocenění. Jsme každoročními účastníky Mistrovství světa v tancích. Taneční obor je také zván na různé společenské akce, jako jsou předtančení na plesech nebo podnikových večírcích.

Každoročně vyjíždíme s dětmi na týdenní letní soustředění, kde týden tančíme, hrajeme hry, tvoříme, soutěžíme a užíváme si letních společných chvil. Děti si vždy odvezou diplomy, dárky a plno zážitků.

Absolventky tanečního oboru jsou mnohdy přijímány ke studiu na školách pedagogického typu, kde jim plusovými body je, právě absolventský diplom ze ZUŠ.

631.jpg

Bc. Táňa Karešová Dipl. um.

vedoucí tanečního oddělení

Od dětství jsem věděla, že mým povoláním bude tanec. Ve čtyřech let jsem nastoupila do Lidové škole umění na Praze 3, obor tanec. Po úspěšném absolvování přijímacího řízení na Státní konzervatoř Praha, v deseti letech. Jsem studovala obor klasický tanec osm let až do absolventského titulu Dipl.um. Již při studiích si mě vybral tehdejší šéf baletu Městského divadla Ústí nad Labem, pan Vladimír Nečas a já se dostala do angažmá v místním krásném divadle.

Během působení na scéně, nyní Severočeského divadla opery a baletu, jsem tančila mnoho krásných rolí a začala jsem ve volném čase vyučovat v ZUŠ Chabařovice, kde do tanečního oboru chodila celkem 4 děvčata. Práce s dětmi mne naplňovala víc, než samotné tancování v divadle, a tak jsem začala studovat na katedře tělesné výchovy UJEP, obor Tělesnou výchovu a sport. Studium jsem ukončila titulem Bc. Během studií jsem si k divadlu, učení v ZUŠ přibrala ještě učení tělesné výchovy na ZŠ Řehlovice. Jak se taneční obor v Chabařovicích rozšiřoval, musela jsem se rozhodnout, že divadlo částečně opustím.

Během studia VŠ jsem přivedla na svět dceru a stačila si poškodit vazy v koleni. Učení tance a následný úraz rozhodli o tom, že divadlo opustím zcela a zůstanu jen věrným návštěvníkem. Postupně přibylo tolik dětí, že jsem opustila i ZŠ a plně se věnovala učení tance. Taneční obor jsem dovedla k pomyslnému vrcholu, naplněním a následným přeplněním kapacity. S dětmi jsme začali jezdit na soutěže, přehlídky, tančit na plesech a večírcích a v létě si užít týden na soustředění. Ve školním roce 2017/2018 jsem se úspěšně zúčastnila konkurzu na post ředitelky školy. Ve funkci jsem od 1. 8. 2018. S některými žáky tanečního oboru jsem se musela rozloučit, ale jejich výuku pořád sleduji. Stále se účastním soutěží a všech akcích, které taneční obor pořádá nebo se jich účastní.


646.jpg

Lilija Doubková

Studovala jsem Saratovskou choreografickou konzervatoř v Ruském městě Saratov. Studium jsem zakončila maturitní zkouškou. Od školního roku 2018/2019 jsem učitelkou tanečního oboru v ZUŠ Chabařovice. Několik let spolupracuji s MŠ Pohádka v Ústí nad Labem. Kde jsem získala mnohé zkušenosti s předškolními dětmi.

Mé umělecké zkušenosti jsou bohaté. Když jsem přišla do Čech, stala jsem se, na deset let, členkou baletu Severočeského divadla opery a baletu. Tančila jsem mnoho krásných rolí a to jak klasických, tak soudobých tvůrců. Dále má cesta vedla přes koordinátorkou volnočasových aktivit YMCA v Ústí nad Labem. V roce 2011, po absolvování potřebného kurzu, jsem se stala oprávněnou lektorkou a trenérkou Zumba fitness a Yogy pro děti.

Angažovala jsem se i mimo taneční obory, několik let jsem pracovala jako obchodní zástupkyně u firmy Galaxie a věnovala jsem se kosmetickým službám. Mou velkou vášní a relaxem zároveň je šití panenek a jiných postav. Nedávnou jsem absolvovala kurz portrétové kresby.

Aktivně hovořím Rusky, ale jak všichni říkají i velmi dobře česky. A to přesto, že to není můj rodný jazyk.


6274.jpg

Blanka Tasi DiS.

Již od tří let jsem navštěvovala taneční hodiny u paní učitelky Světlany Dundrové v Chomutově na tamější ZUŠ. Na hodiny jsem docházela dvanáct let.

Měla jsem to štěstí se sama rozhodnout pro studium tance na konzervatoři v Praze. Nastupovala jsem však v polovině školního roku deváté třídy a na konzervatoři mne nechali opakovat ročník, abych lépe dohnala látku praktických tanečních předmětů. Stalo se tak, že jsem taneční konzervatoř dokončovala až ve 21 letech za šílených podmínek, kdy škola krachovala a nás opouštěli i někteří pedagogové maturitních předmětů. Ve škole tenkrát vládly těžké podmínky, kdy se na tanečních sálech netopilo a tak se můj osmý ročník neobešel např. bez vymknutého kotníku, což mi znemožnilo se zúčastnit některých konkurzů do divadel. Nakonec nám bylo umožněno vykonat maturitní a absolventské zkoušky. Tato informace přišla s dvouměsíčním předstihem. Bez pochyby jsme byly unikátním ročníkem, který například organizoval svůj maturitní ples v květnu.

Nikdy jsem neměla ambice stát se profesionální baletkou. Mimo fakt, že tanec miluji a patří do mého života jako nic jiného, na konzervatoř jsem šla, protože moje paní učitelka mi byla velkým vzorem. Chtěla jsem také učit tanec. Nicméně tehdejší šéf ústeckého baletu Vladimír Nečas ve mně viděl jisté taneční kvality už při maturitních zkouškách a následně i na Burze mladých tanečníků. Nakonec jsem do baletu Severočeského divadla hned po dokončení konzervatoře nastoupila coby členka souboru. Pan Nečas pro mne tehdy vykouzlil neexistující místo, které mi mohl nabídnout díky programu financovanému z EU, a já jsem tak mohla absolvovat roční uměleckou praxi právě v tomto divadle. Nastupovala jsem tehdy s opravdu symbolickou mzdou, následně jsem zde tančila po nějaký čas bez nároku na mzdu a až poté jsem se propracovala ke klasické smlouvě. Byla to tedy cesta vskutku trnitá, ale za vše, co pro mne tento úžasný člověk udělal, jsem velice vděčná. Byla jsem tehdy z našeho ročníku jediná, kdo získal angažmá v divadle.

Tančila jsem v Severočeském divadle opery a baletu deset let. Během těchto let jsem vyučovala tanec v DDM Karlín v Praze, poté na ZUŠ T.G. Masaryka v Chomutově a následně na ZUŠ Teplice. V ZUŠ Chabařovice jsem začala učit na pobočce v Řehlovicích čtyři žáčky. Nyní je jich šest a já věřím, že se takto budeme stále rozrůstat. Od roku 2023 vyučuji tanec i v Chabařovicích a v Chlumci.

Své angažmá v baletu jsem zakončila sezónou 2022-2023. Nyní se více věnuji výuce a současně jsem tanečnicí na volné noze a rekvalifikovanou floristkou. 

Kontakt

Základní umělecká škola
Husovo náměstí 17, 403 17  Chabařovice 

ředitel
475 205 280 

kancelář
475 205 281 

mobil
+420 606 375 303
+420 608 375 303

email
vedeni@zuschabarovice.cz

(*) Povinná políčka.