Kytarové oddělení

Obor hudební > Kytarové oddělení

Kytarové oddělení na ZUŠ Chabařovice nabízí žákům možnost studovat kytaru klasickou, elektrickou, basovou, akustickou-populární a ukulele. 

Žáci mají možnost se v průběhu studia aktivně účastnit hry v orchestru, kapele, nebo komorní či souborové hry. Několikrát v průběhu školního roku mohou též vystoupit na koncertech interních, výchovných pro Mš a Zš, na koncertech vánočních, potažmo na koncertech v závěru školního roku. Dále si minimálně 1-2x do roka zahrají na třídních koncertech každého oddělení. Škola disponuje potřebným vybavením k výuce hry na elektrickou kytaru a baskytaru. Spousta žáků se nejen zúčastnila celostátních soutěží v oboru hry na kytaru, ale i nemalé množství z nich se v těchto soutěžích velmi dobře umístilo, jak už v okresních, či krajských kolech. Za posledních 20 let má kytarové oddělení spoustu úspěšných absolventů, kteří buď pokračovali dál ve studiu na Konzervatořích jak už v Teplicích, tak v Praze.

Jiní pokračovali ve studiu na UJEP v oboru hudebním a někteří se dobře začlenili do známých i méně známých kapel jak už rockových, tak i v jiném hudebním stylu. Učitelé kytarového oddělení sledují aktuální hudební trendy a výuku se snaží těmto trednům přizpůsobit , samozřejmě v mezích ŠVP. Všechny obory v rámci kytarového oddělení, které škola nabízí je možné navštěvovat na všech pobočkách.


Vyučující:

647.jpg

Bc. Jiří Straněk (vedoucí oddělení)
kl.kytara, el.kytara, akustická a pop.kytara


Narodil jsem se do muzikantské rodiny, takže má profesní dráha byla v celku jasná už od útlého dětství. Jako malý chlapec jsem byl žákem ZUŠ Chabařovice. Studoval jsem hru na kytaru a bicí nástroje. Po letech jsem se tedy do školy vrátil, ale už v roli učitele. V ZUŠ v Chabařovicích působím od počátku roku 2017 jako učitel hry na kytaru a to jak klasickou, tak elektrickou. K výuce kytary jsem postupem času přibral i výuku hudební teorie pro naše nejmenší hudební nadšence, tedy PHV, případně PHN.

V září 2018 vznikla v naší hudební škole kapela, chcete-li orchestr, který nese název Chabakus, a kterému mám tu čest dělat kapelníka. Ve znamení rozličných kapel a hudebních těles se obecně nese značná část mého profesního života. Již několik let hraji v doprovodné kapele zpěváka Petra Lüftnera, působím v Severočeském Big Bandu Bonit a jsem členem Bigbandu konzervatoře v Teplicích. Mimo tato výrazná dlouhodobá angažmá se podílím na všemožných menších projektech, nebo se objevuji jako příležitostná výpomoc v dalších tělesech. Do roku 2018 jsem také vyučoval kytaru v ZUŠ Dubí.


609.jpg

Zbyněk Haase (zástupce ředitele)
kl.kytara, el.kytara, ukulele, ak. a pop. kytara


Narodil jsem se do hudební rodiny, tudíž jsem s kytarou vyrůstal prakticky od narození. V roce 1988 jsem nastoupil do LŠU Neštěmice, kde jsem strávil 9 let studiem klasické kytary. Po úspěšném absolvování Střední průmyslové školy v oboru Analytická chemie v roce 1999 jsem se dostal na UJEP, který jsem navštěvoval následujících 5 let v různých oborech, týkajících se Chemie. V roce 2005 jsem složil talentové přijímací zkoušky na Konzervatoř v Teplicích, kde jsem následně studoval klasickou kytaru s přestávkami až do roku 2013 a také jsem byl členem Bigbandu této konzervatoře. Má hudební praxe na elektrickou kytaru začala v roce 1995, kdy jsem založil kapelu Hydrarrgyrum. Dále jsem byl od roku 2003 do roku 2012 členem legendární rockové kapely Motorband a od roku 2010 jsem kytaristou slavného českého rockového zpěváka Aleše Brichty.

Mimo to jsem se ještě objevil v kapelách jako např: New black jack, Ina Urbanová band, nebo Karamel. Nedílnou součástí mého hudebního života je i působení v různých symfonických orchestrech jako např.: Severočeské divadlo, Severočeská filharmonie Teplice, The City of Prague Philharmonic Orchestra, FOK, atd... a to jak v ČR tak i v zahraničí. A v neposlední řadě je potřeba zmínit i mou praxi pedagogickou, která započala v roce 2000 formou soukromých lekcí na el.kytaru a následně pokračovala od roku 2002 v ZUŠ Chabařovice, přičemž tato přetrvává dodnes. Mezitím jsem se ještě objevil jako vyučující kytary v DDM Ústí n/L, v ZŠ a ZUŠ Krásné Březno, nebo například ve školičce Teplice.

Za úspěchy své pedagogické činnosti považuji to, že někteří moji absolventi pokračují ve studiu elektrické kytary v Praze na Mezinárodní Konzervatoři, jiní úspěšně vystudovali hudební výchovu na UJEP a nyní učí v na různých ZUŠ v Ústí nad Labem i v Praze a někteří se úspěšně začlenili do známých rockových kapel (Motorband, Real incident, Idio a idio, atd...)


611.jpg

Mgr. František Jiroš
kl.kytara, ukulele, ak. a pop. kytara


Jsem absolvent Konzervatoře v Teplicích ve třídách pedagogů Nikolaje Krestovského, Stanislava Heglase a Václava Krahulíka st.. Dále jsem studoval AMU v Praze ve třídě prof. Štěpána Raka, kterou jsem ukončil v roce 1993. Jako první kytarista v historii teplické konzervatoře jsem se zúčastnil prvního mezinárodního kytarového festivalu konaného na území bývalé ČSSR (Mikulov 87).

Jsem první a jediný kytarista v historii teplické konzervatoře, který se stal laureátem mezinárodní kytarové soutěže (Mezinárodní kytarové bienále Kutná Hora 1998), s výjimkou mé žačky Zuzany Šabatové, která tento úspěch v r. 1992 zopakovala. Na základě tohoto úspěchu jsem natáčel pro Československý rozhlas. Jsem také prvním absolvent teplické konzervatoře, který vystudoval vysokou hudební školu. První, který připravil další žáky na vysoké hudební školy u nás i v zahraničí. Jsem první, kdo absolvoval se školním orchestrem, což není v oboru klasické kytary samozřejmostí. Následně jsem i já, připravil své žáky k absolutoriu se školním orchestrem a Severočeskou filharmonií Teplice.

Jsem účastníkem mnoha mezinárodních kytarových festivalů u nás i v zahraničí u předních světových kytaristů a pedagogů. Každoročně jsem zván do porot různých kytarových soutěží. Od r. 1990 až dosud jsem pedagog teplické konzervatoře, v historii nejdéle působící pedagog kytarového oddělení této školy. Moji studenti jsou učitelé mnoha hudebních škol v ČR i v zahraničí. Jako pedagog jsem působil na několika ZUŠ v kraji, kde se moji žáci úspěšně účastnili kytarových soutěží a nyní vyučuji již několikátým rokem v ZUŠ Chabařovice.


1100.jpg

Mgr. Tomáš Dyntera
kl.kytara, ukulele, ak. a pop. kytara, el.kytara


Pocházím z Jablonce nad Nisou a od roku 1993 žiju v Ústí nad Labem, kde jsem vystudoval na UJEP obor učitelství pro 1. stupeň se specializací na hudební výchovu. Od studentských let jsem prošel několika hudebními uskupeními převážně z oblasti swingu a jazzu, který je mou životní vášní. Navštěvoval jsem ve třídách Zdeňka Fišera a Luboše Andršta interpretační seminář Letní jazzová dílna Karla Velebného. Moje kariéra hudebního pedagoga začala v roce 1996, kdy jsem nastoupil do ZUŠ Evy Randové Ústí nad Labem jako učitel hudební nauky, kytary a souborové hry. V této škole jsem prožil při vzdělávání žáků hudebního oboru krásných 12 let až do roku 2008. V roce 2008 jsem také na konzervatoři Brno absolvoval druhý závěrečný ročník vzdělávacího programu Vyučování hra na kytaru na ZUŠ a SUŠ.


612.jpg

Marek Mrvík DiS.
baskytara


V dětství jsem studoval hru na bicí nástroje v ZUŠ Dubá. Následně jsem začal studovat hru na kontrabas na Teplické konzervatoři. Nyní jsem členem orchestru Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. Jelikož je zájmem každého učitele a muzikanta se celoživotně vzdělávat, často se účastním různých workshopů a seminářů, například jsem pravidelným účastníkem kurzů Marka Bera, který lektoruje hru na baskytaru.

Také jsem aktivním členem několika hudebních těles. Hraji v Bigbandu Teplické konzervatoře, jsem baskytarista v kapelách Dream College, Public Fusion, Modern Day Babylon.

 

Kontakt

Základní umělecká škola
Husovo náměstí 17, 403 17  Chabařovice 

ředitel
475 205 280 

kancelář
475 205 281 

mobil
+420 606 375 303
+420 608 375 303

email
vedeni@zuschabarovice.cz

(*) Povinná políčka.